4 ZÁSADY VÁNOČNÍHO JOGÍNA

17.12. 20175776x0 Komentářů

Poslední dobou mě pár lidí vykolejilo, když se mě ptali, jestli už mám nakoupeno. V první chvíli, jsem nechápala, o čem je řeč a potom mi to došlo. Myslí Vánoce!

jóga a vánoce

I Vánoce mohou být jógové

Vánoce miluji a musím se přiznat, že občas miluji i nakupování, ale už spoustu let tyto dvě věci nedávám dohromady. Minulý rok jsem například byla s mojí kamarádkou Lilií celý měsíc (i na Štědrý den) na Bali. Praktikovala jsem jógu, vracela jsem se k sobě, zažívala transformaci pohledu na smrt (ta stále pokračuje), proháněla jsem se na skútru… Rok před tím jsem se rozhodla být zcela sama. Vědomě jsem se rozhodla být sama a udělat si rituál pro rok 2016. Nebojte, nebudu Vám vyprávět o všech dalších předchozích Vánocích :-). Chtěla jsem jen říct, že existuje mnoho způsobů, jak dělat věci, které se “normálně” dělají jen jedním způsobem.

Jóga na Bali

Jógově dobrodružné vánoce na Bali minulý rok

Nejde o to, co děláme, ale jak to děláme. Takže otázka zní:


JAK TO TENTOKRÁT UDĚLAT JÓGOVĚ?


ZÁSADA VÁNOČNÍHO JOGÍNA Č. 1

SLYŠÍM POSELSTVÍ SVÉ VÁNOČNÍ DUŠE

Zastavit se a chvilinku být sám se sebou, aby moje duše měla prostor a šanci říct, jak by to letos viděla ona. Co bych v tuto roční dobu dělal, kdybych mohl dělat cokoli? Prožívám svátky tradičně, protože to miluji nebo protože se to má? Baví mě to? Jaká je motivace za mým jednáním? Je čas dát si schůzku sám se sebou a odpovědět si na tyto otázky. 

Vánoční jogín dělá věci tak, jak je cítí. Svůj pocit často zkoumá do hloubky, protože chce vědět, odkud se vzal. Chce vědět, jestli ho zrodila jeho duše nebo společenská očekávání. A protože ví, že mu je nejlépe, když poslouchá svou duši, rozhoduje se na základě toho, co mu letos jeho duše pošeptala. JSOU TO KONEC KONCŮ JEHO VÁNOCE.

Vzkaz od Vánočního jogína: Jednáš-li z negativní motivace, z naštvání, nespokojenosti, nepřijetí nebo ze strachu, bereš si toto nastavení s sebou, ať už jdeš kamkoli. Raději zůstaň tam, kde jsi, změň svoje nastavení, svůj výchozí bod a potom se vydej na svou vyvolenou cestu.

jóga v zimě

Pozice bohyně – kdo hlídá motivaci Tvých rozhodnutí?

ZÁSADA VÁNOČNÍHO JOGÍNA Č. 2

JSEM FLEXIBILNÍ

Vánoční jogín ví, že flexibilita je ve skutečnosti průchodnost. Pružné tělo znamená průchozí tělo, tělo, kterým volně protéká životní energie. Pružné tělo je tělo bez zamrzlinek, nánosů nevyjádřených emocí z minulosti a stažených svalů ze strachu a stresu (viz kapitola Pružnost v programu 10 DNÍ S JÓGOU). A Vánoční jogín také ví, že flexibilitu si buduje sebe-přijetím. Už vyzkoušel, jaké to je, když bojuje proti své ztuhlosti fyzické i psychické (vyjeté vzorce chování) a tak ví, že boj prostě nefunguje. Vydává se proto znovu a znovu na cestu sebepřijetí. Skrze sebepřijetí dosahuje pružnosti svého těla, mysli a zkrátka celé své bytosti.

A tak i o Vánocích, v čase, kdy tělo a hlavně mysl lehce zamrznou, dbá na to, aby zůstal průchozí.

Dbá na to, aby energie volně proudila a nikde se nezasekla. Vypjaté chvíle při domácím úklidu nebo při nákupech nechá skrze sebe proplout. Jeho tělo zůstává uvolněné, trapézy a ramena vláčná, záda rovná a obličej laskavý a přívětivý. Pozoruje a zůstává u sebe. Praktikuje přijetí a vnitřní uvolněnost. Vánoční jogín je zkrátka náš flexibil ♥.

jóga a flexibilita

Flexibilita těla začíná u přijetí sebe sama

ZÁSADA VÁNOČNÍHO JOGÍNA Č. 3

CHCI SE BAVIT

Chvíle, kdy jsme nejvíce otevření svým přáním, jsou chvíle, kdy se bavíme. Vánoční jogín ví, že zábava není nic povrchního nebo něco, co se dělá až po práci. Je to velmi hluboká a duchovní záležitost, protože když se bavíme, celé naše tělo je uvolněné a naše bytost se nachází ve stavu s velmi malou mírou rezistence (odporu, strnutí), která normálně brání přáním, aby se k nám přibližovala.

Stejně jako meditace, i čirá, čistá a autentická zábava je cestou k duchovnímu naplnění člověka.

Vánoce jsou pro zábavu jako dělané, tak proč toho nevyužít? Dělat vtipy, usmívat se (autenticky 🙂 🙂 🙂 ), utahovat si sám ze sebe, tancovat, možná i zpívat?, zkusit novou věc (Vánoční jogín právě začal praktikovat Tchaj-ťi 🙂 )… Možností je nekonečně a vsadím se, že Ty vymyslíš ještě milionkrát lepší varianty (nezapomeň mi je napsat).

jóga všude

Kdekoli, všude, cokoli a jakkoli, prostě tancuj… a dělej jógu!

ZÁSADA VÁNOČNÍHO JOGÍNA Č. 4

PRAXE

Ať už pečeš, vaříš a uklízíš, nebo lyžuješ na horách, Vánoce přímo volají po tom, aby ses uprostřed vší vřavy zastavil a udělal sis alespoň pár ásan. Každá ásana má jiné účinky na tělo i na mysl, zkus intuitivně zaujmout ásanu, kterou Tvá duše právě teď potřebuje a pořádně jí prodýchej. Vánoční jogín, ať už je v letadle, u psacího stolu nebo na party, umí vykouzlit nenápadné místo a chvilku pro sebe a rozproudí energii ve svém těle, protože ví, že pouze je-li sám vitální, může vitalitu vyzařovat na ostatní. Takže ve chvílích, kdy všichni ostatní sotva pletou nohama, Vánoční jogín má energii na rozdávání.

Vzkaz od Vánočního jogína: Nebudeš vypadat divně, když se z čistajasna začneš zabývat praxí jógy na veřejnosti, když předem ohlásíš, že jsi jogín. Všichni místo překvapených výrazů nasadí ty obdivné. A co Ty víš? Možná tak k józe inspiruješ dalšího člověka. A to je krása.

jóga v Inidii

Jógu máš vždy s sebou

To je vše, co Ti chce Vánoční jogín prozatím říct. Tedy ještě jedna věc tady je… Ať máš ty nejnádhernější Vánoce na světě!

Objímám Tě!!!

Vánoční jogín


Poslední vzkaz od Vánočního jogína: Podívej se na naše jógově-vánoční balíčky. Originálnější dárek pro sebe nebo pro své blízké asi nenajdeš!


Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.