Jediné, co mám, je, jak se cítím

8.8. 201810949x4

“Jak se tato ásana dělá správně?” zeptala se mě.

Odpověděla jsem: “Tak, jak Ti řekne Tvoje tělo. Budeš-li se snažit udělat ásanu správně, jsi v tu chvíli ve své hlavě, nikoli ve svém těle. Necítíš ho a proto jsi ochotna ho tlačit do míst, kam zatím není připraveno jít. Opustíš-li koncept správnosti, Tvoje tělo začne dělat mini pohyby, díky kterým se v ásaně uvelebíš a začneš jí vnímat – opravdu vnímat – vnímat zevnitř. Teprve tehdy jí děláš „správně“.”

Jóga - vlídný přístup k vlastnímu tělu

Jak se v ásaně cítím, se nejvíc počítá

CHCETE ŽÍT SPRÁVNĚ?

Dělat věci správně? Jíst správně, dělat ásany správně, meditovat správně, mít správné myšlenky… Bojíme se chyb. Myslím, že je to v pořádku. Kdo by chtěl dělat chyby, že? Ale jeden háček v tom je.

Existují chyby?

Nedávno jsem se dostala do situace, kdy jsem měla pocit, že jsem udělala chybu – velkou chybu. Litovala jsem a zároveň jsem se divila, jak se mi to mohlo stát. Vždyť já nikdy ničeho nelituji! Potom jsem se zastavila, abych si připomenula, že:

 • Buď budu dál chtít vrátit čas.
 • A nebo s respektem proměním to, co se stalo, v požehnání. 

A tak jsem vytáhla svou vnitřní lupu á la Sherlock Holmes, uvolnila jsem tělo a mysl, naplnila se vlídností a začala jsem bádat. Najednou to bylo jasnější než rozpálené slunce na pražské obloze! Dar!

Pozice půlměsíce v provedení Judity Berkové

Svoboda: jak se na věci dívám

Chyby existují, ale jen v jednom úhlu pohledu. Změníme-li úhel pohledu, ucítíme v těle, že vše pracuje pro nás, dokonce i chyby.

A tak to, co se zdálo jako chyba, bylo vlídné připomenutí, že určité vzorce chování mi neslouží – neslouží na cestě k mým snům.

Pokud Vám v těle projel pocit uvolnění, mám největší radost na světě! Uvolnění z toho, že i chyby pracují pro nás a tak to vlastně nejsou chyby. Nebojím se chyb a tak nemusím dělat preventivních opatření proti nim – nemusím se snažit dělat věci správně. Tím se otevře tisíc zavřených dveří! V těle, i v životě. Výchozí bod se změnil ze strnulosti na uvolněnost.

Vylučuje se správně a naplno?

Je s podivem, že ve chvíli uvolnění zjišťujeme, že věci děláme „správně“. Nesnažili jsme se o to, nebyl to náš primární cíl, prostě se to stalo. Správnost je vedlejší produkt života v uvolnění.

Naplno a proto správně! A ne správně a bez života. 

Jóga Judita Berková - pozice Vasisthasana

Lehkost a uvolnění i v situacích, které se zdají těžké

Jediné, co mám, je, jak se cítím

 • Snažíte se udělat ásanu správně?
 • Rvete své tělo do míst, kde mu není dobře?

Pozorujte svou cestu! Jak se cítíte, je to jediné, co existuje! Je to to jediné, co může ovlivnit chod událostí! Pokud chcete něco na svém těle nebo na svém životě změnit, je potřeba začít u toho jediného, co máte ve svých rukou – jak se cítíte!

Naše emoce mají sílu měnit hmotný svět (vědecký výzkum)

Včera jsem dostala nádherný email s informacemi o novém vědeckém výzkumu na téma: Naše emoce mají sílu měnit hmotný svět! Vědci dokázali, že když má osoba negativní emoce, procesy probíhající v DNA se zpomalují a komplikují, a naopak, když má pozitivní emoce, DNA se uvolňuje a procesy v ní probíhají optimálně. (Zdroj: Moc vědomí)

Je hezké to mít potvrzené vědci. Ale je ještě hezčí, že naše tělo to už dávno ví! Jak se cítíme, se nejvíc počítá!

Judita Berková - vlídný přístup k józe

Jak se cítíte, když vcházíte do ásany?

Děkuji za to, že jste otevření a hluboce moudří! Jste vzácné bytosti a já Vás s velkou úctou objímám!

Judita Berková a její jóga

Foto: Kristýna Zbíralová a Nikola Krstev (velké díky!)

Rozproudi svou energi při jógové praxi

Komentáře
 1. Zuzana Link napsal:

  Juditko, to si napsala naprosto skvele, uzasne, bozsky. Dekuju, dekuju, dekuju. <3 Necht zaris i nadale jako slunce.

 2. Sabina napsal:

  Juditko pozorovala jsem vás a moc obdivovala už před pěti lety a já začala praktikovat jógu a teprve teď asi dva roky kdy se snažím jógu vnímat jinak, vnitřně, snažím se najít v sobě sílu a být vědomá, taky chodím na pilates, který mě moc baví a mé tělo je pružnější. Promiňte ani jsem se nepredstavila.Jmenuji se Sabina a mám 55let. Mám autoimunitní onemocnění cukrovku na inzulínu od třiceti let a od padesáti celiakii a astma. Ty nemoci znamenají, že zřejmě jdu proti sobě. Snažím se vědomě dýchat,ale ty emoce ještě neumím dostatečně zpracovat a někdy rozpoznat co chce srdce a hlava a nebo možná vím,ale ten strach mě brzdí. Teď jsem onemocněla a nebylo to vůbec příjemné, špatně se mi dýchá ještě teď a dostávám se k tomu proč vám píší, protože ležím,mám v ruce mobil,znovu jsem si vás našla a zhlédla vaše videa a taky podkasty, jsem tedy s vámi už druhý den a dala jste mi hodně vnitřní síly,za kterou vám moc děkuji ♥️. Jste velmi obdivuhodná, mladá, krásná žena neboli bytost jak říkáte vy a je to krásné. Máte v sobě tolik pozitivní energie,že ji cítím i na tu dálku ♥️. Protože bude nový rok tak vám přeji,ale i všem ve vašem týmu hodně splněných snů a přání a ať stále tak zarite jako to slunicko. S dobrým pocitem v srdci Sabina 🙏♥️🍀😘

  • Judita napsal:

   Vzácná Sabiii, z celé své bytosti děkuji za sdílení a komentář plný lásky. Nepopsatelně si toho vážím. Vážím si Vaší moudrosti a nasazení a naděje. To je to nejdůležitější. Každá nemoc je vlídné znamení, i když třeba bolí. A Vy jste naprosto úžasná. Dokážete cokoliv. Na to nepřestávejte myslet. Budu v duchu s Vámi. Objímám Vás a posílám Vám tunu Lásky, síly a disciplíny pro každodenní praxi. S Láskou a úctou, Judita.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů