Rozhovor s Juditou Berkovou o józe a jejím životě

22.2. 20203839x0

1. Co konkrétně sis na józe zamilovala hned od začátku? 

Vzpomínáte na moment, kdy jste se poprvé podívali do očí své životní lásce? Svět se změnil. Vše bylo barevnější. V hrudníku jste cítili teplo a radost. Tak přesně tak to bylo se mnou a s jógou. Zamilovala jsem se. Zamilovala jsem se do té nenahraditelné kombinace síly a uvolnění, do souhry těla a mysli, do moci dechu a do kouzla vědomé přítomnosti.

Dělala jsem mnoho sportů, zabývala se různými formami seberozvoje, ale nic z toho mi nikdy neposkytlo tolik radosti jako jóga. 

Prosvětlování zaklínadel v mysli

2. Jakému stylu jógy se věnuješ a proč?

Já svému podání jógy říkám “eklektický” = stvořený z různých směrů jógy, filozofických směrů a především z objevů z mé vlastní praxe. Třídění jógy do různých stylů mi nedělá dobře. Cítím se v jakékoliv škatulce příliš namáčklá a nesvobodná. Potřebuji prostor pro intuici a neustále se měnící kontext. Proto je někdy má lekce více dynamická, vinyasová, někdy je jemná, yinová, někdy je taneční, flow, někdy je více meditační a kontemplační a většinou je tam od všeho trošku. Na co ale dbám vždy, je vědomý dech, vědomí těla, soulad těla a duše, vědomý pohyb, uvolnění v síle, laskavost vůči svým limitům (já jim říkám “zamrzlinky” 🙂 ) a celkovou lehkost a nadnášení se v těle. 

Jóga, dech, meditace a tanec na Kostarice

3. Máš nějaký zaručený recept na to, jak se naladit na jógovou vlnu? Resp. jak s jógou začít?

Tady bych začala tím, že jóga není nuda :-). Není to protahování, ležení, dýchání a také z Vás nemusí být vážný, asketický jógin :-). Jóga je největší zábava na světě. Umíte si představit něco víc vzrušujícího než objevování vlastní vnitřní moudrosti, nekonečné síly, svého potenciálu a moci své mysli? A to vše v radosti a s vnitřním klidem a za spoluúčasti svého těla? Pokud to s Vámi rezonuje, není na co čekat.   

4. Kdo je tvou jógovou inspirací? 

Mé tělo. Hned to vysvětlím.

Během let jógové praxe jsem zjistila, že napodobovat to, co dělají ostatní, mi neslouží na cestě za sny. Jóga pro mě také není napodobování vnějších forem (ásan). Není to rvaní těla do krkolomných pozic, které umí někdo jiný. 

Ani jógový způsob života se nedá napodobit, nedá se ani vyčíst z knih a naučit. Musí přijít zevnitř. Jinak je to věšení jablek na strom. 

V mém životě byli a jsou skvělí učitelé jógy. Moc ráda chodím na jejich lekce. Avšak nemohu říct, že mi jsou inspirací. Nechci být jako oni. Chci být jako já. 

Každý den se sama sebe ptám, jak se cítím a zda tento pocit odpovídá mým největším snům. Tato odpověď přichází z hloubky a projevuje se na těle… motýlci v břiše, pocit uvolnění v těle (a nebo napětí)… To jsou mí učitelé. Prožitek v těle je můj učitel. 

Judita Berková: mé tělo je můj učitel

5. Jak dlouho jsi pracovala na knize Poselství ásan a co bylo nejtěžší?

Kniha vznikala 2 roky. Nejdůležitější pro mě bylo, aby byla každá stránka naplněná tou energií, kterou má předat. Proto jsme nad každou stránkou strávili hodiny a hodiny. Ladili ji. Vnímali ji. Ten proces byl náročný, ale zároveň krásný. Dbala jsem na to, aby nikdo z mého týmu nebyl ve stresu. Nejdůležitější pro mě bylo, jak se cítíme při tvorbě. Na knize se mnou pracovalo mnoho lidí a já jsem jim navždy vděčná za jejich talent a otevřenou mysl. 

Přátelství - křest knihy Poselství ásan
Foto ze křtu knihy Poselství ásan, 18. 10. 2019, klikni na obrázek pro více fotek a video

6. Co tě vedlo k projektu “Jóga pro neslyšící”?

To je krásná otázka. Teď mám úsměv od ucha k uchu. 

Jednoho dne mi přišel email a v tom se nás nějaká žena ptala, jestli se chystáme dát titulky k našim jógovým videím. Prý se jí ta videa líbí a chtěla by praktikovat, ale je neslyšící.

Jakmile jsem ten email přečetla, věděla jsem, že udělám cokoliv proto, abych nejen dodala titulky k naším nejoblíbenějším veřejným videím na YouTube kanálu, ale také do všech videí, které jsou součástí programu 10 Dní s jógou a že jich není málo. Program totiž obsahuje nejen jógová (praktická) videa, ale také úkoly a inspirace, jak převést jógovou moudrost do každodenního života. 

Trvalo nám to rok a půl. Zvládli jsme to. Celý program je otitulkovaný a my ho zdarma rozdáváme všem neslyšícím, kteří mají zájem o ucelenou jógovou praxi. 

7. Jaké jsou tvé další cíle a plány? 

Už půl roku píšu další knihu: “Jak se sledují znamení”. Ale pšššš, je to zatím tajemství :-).

Plánujeme další jógové pobyty po celém světě a na každý se těším jako malá. Je to vždy jízda. 

Jógové pobyty: Judita Berková

Vytváříme nové kolekce našich jógových-sportovních šatů: nové střihy, nové materiály. Chceme, aby to vše dělalo lidem ještě větší radost, aby naše oblečení bylo funkční, ale zároveň ženské a krásné a barevné. 

Spustili jsme video program ke knize, která vzniká, tedy “Jak se sledují znamení”. Je v něm jóga, meditace a každodenní praxe umění sledovat znamení. 

Je to celé vzrušující a krásné a já jsem nepopsatelně vděčná celému mému týmu. Protože bez nich by to nešlo. 

Děkuji!

Podpis zakladatelky Yoga life Happy life

Rozhovor byl vytvořen pro Euforii Fitness. Otázky pokládala Nikola Suchanová. Yoga life Happy life děkuje Euforii za skvělou, dlouhodobou spolupráci.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů