Jóga není fyzické cvičení

27.5. 201713405x0

V dnešní době, a je to skvělé, nabývá jóga na velké popularitě. Avšak čím více se něco stává mainstreamovou záležitostí, tím více nedorozumění v této oblastní vzniká. S jógou tomu není jinak.

Když se někoho zeptám, co si představí pod slovem jóga, většinou se mi dostane odpovědi: “Hmmm, to je takové protahování.”. To jest odpověď člověka, který jógu nepraktikuje. Ještě více mě překvapuje pojetí velkého počtu lidí, kteří jógu, ať už v jakékoli formě, praktikují. Ti jí často berou jako klasický “work-out” – nebo-li posilování, udržování si krásné postavy a nebo cestu ke zdravému tělu.

Ano, tyto všechny benefity jóga má, to se jí, našemu miláčkovi, musí nechat. Avšak není to její cíl, jsou to jen takové třešinky na dortu, vedlejší produkty jejího provozování.

Zdroj: www.pixabay.com

Jóga je totiž především práce psychická a jako taková má obrovský dopad nejen na naše fyzické tělo, ale projevuje se významně (postupem času, nutno dodat) také v našem každodenním životě.

Během jógové praxe totiž pracujeme na energetické (duševní, chcete-li) úrovni. A neboť, jak jsme již všichni asi slyšeli, jak uvnitř, tak i venku, tato duševní, jógová práce ovlivňuje a tvoří naší realitu.

Během svých lekcí nezapomínám tento fakt několikrát zdůrazňovat. Říkám: “Nyní proveďme tuto ásanu tak, jako by jí nejprve dělala naše duše, tak, jako by vycházela nejprve z energetické úrovně a až potom se projevovala na těle.”.

Neumíte si představit, jaký rozdíl na svých klientech potom vidím.

Ano, ono to jde vidět i zvenčí. Jde totiž o jednu velmi důležitou věc. JDE O ABSENCI SNAHY A DOSAHOVÁNÍ VÝSLEDKŮ. Na člověku totiž, a to nejen během jógy, jde velmi vidět a tak říkajíc energeticky cítit, jestli v sobě má velkou dávku urputnosti a jestli svůj život rve pod neustálou kontrolou a strachem k stále dalším a dalším výsledkům. Během jógy se učíme, jak výsledků dosahovat, aniž by nám o ně vlastně šlo. Já své klienty učím, jak vždy vycházet z bodu přijetí současného stavu, neboť pouze z tohoto bodu se mohu pohybovat dál lehce a s radostí a nechat skrze sebe proplouvat všechny svá přání a sny.

Foto by Seth Doyle. Zdroj: www.unsplash.com

Zpátky k urputnosti. Pokud byste se postavili vedle mě během lekce jógy, kterou vedu, i Vy byste ihned viděli, kdo má kolem sebe auru urputného chtění a snahy a kdo je obalen příjemným obláčkem lehkosti a radosti. První zmíněný si jógu (a dost možná ani svůj život) neužívá, praktikuje jógu kvůli tomu, že se po ní cítí dobře nebo aby byl více flexibilní, zkrátka jí praktikuje za nějakým účelem a tudíž jeho pozornost je zaměřena do budoucnosti a vůbec ne do přítomného okamžiku. Proto si přítomný okamžik také nemůže užít. Napadají ho myšlenky: “Kdy už to skončí… Já musíme ještě koupit chléb.”. Avšak druhý zmiňovaný jedinec si užívá proces, je plně přítomen a přítomnost ho baví, ano je to potom velká zábava a hodina se zdá jako 5 minut. Nejste myslí v budoucnosti, jste myslí tady. JSEM TADY. To je ta nejmocnější formulka, která existuje (viz můj článek “V přítomnosti neexistuje strach”).

Foto by Dmitry Kotov. Zdroj: www.unsplash.com

A tak se jóga promítá do našeho každodenního života. Pokud dokážu být plně přítomen/přítomna během jógové praxe, potom mi to půjde i v jiných chvílích. Život mě začne bavit, všechno mě začne bavit. Už nepůjde o dosahování výsledků, tak jak nás ve škole od malička učili. Výsledky se budou dostavovat samy – s lehkostí a hravostí.

A pokud tomu nevěříte :-), zkuste si to vyzkoušet během jógy. Neboť jóga nás učí, jak být plně tady, ve svém těle, se svým dechem a tím umožňuje zázraky v našich každodenních životech.

Podívej se nyní na video:

Jóga je práce s energií

S Láskou a hlubokou Úctou, Judita

Vyfoceno během transformační cesty na Bali

Zaujal Tě tento článek? Zkus to začít žít…

Líbí se Ti naše tvorba?

Pokud nám svěříš svůj email, slibujeme, že Ti budeme posílat pouze zajímavosti z oblasti jógy a šťastného života. Email budeme posílat maximálně jednou za 7 dní. Z odběru se můžeš kdykoli odhlásit. U nás je Tvůj email v bezpečí.

Jsme šťastni, že jsi s Yoga life Happy life!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů