V přítomnosti neexistuje strach

28.5. 20172882x1

“… ale vždyť to není možné. Když se bojím, bojím se právě v přítomnosti.” Slyším v hlavě možné argumenty – reakce na nadpis tohoto článku.

Strach se váže pouze k budoucnosti.

Pouze ta ho dokáže vyvolat. Jeho účinek se projeví v přítomnosti, ale vzniká ze zaměření pozornosti na budoucnost. Pokud zaměřím svou pozornost do budoucnosti, často tam najdu něco, čeho bych se měl/a bát a všimněte si, že dokonce, když mě napadne něco hezkého, na co se těším, ihned se k tomu vloudí lehká obava, aby se to nějak nepokazilo a čím bych si to asi mohl/a pojistit. Takže pokud svou pozornost zaměřím na budoucnost, mohu v přítomném okamžiku ucítit strach. Ano, to je pravda.

Skvělá zpráva je, že pokud svou pozornost budu zaměřovat plně a velmi disciplinovaně na to, co se odehrává právě teď a tady, je zaručené, že strach NEDOSTANU. Co právě děláte? Kde sedíte?

Přítomnost ve vlastním těle a tady a teď

Foto by Jon Flobrant, Zdroj: www.unsplash.com

Pokud jsem zvyklá/ý se po většinu času nacházet ve své analytické mysli, tato praxe zpřítomňování může být ze začátku nelehká. Tady narážíme na otázku mysli. Nemusíme jí krotit, ani potlačovat, to by se jí rozhodně nelíbilo. Stačí, když jí dáme dolu z piedestalu té, která ví úplně vše nejlépe a udělíme jí místo role absolutistického vládce, roli partnera. Partner je ten, kdo nám pomáhá, když potřebujeme, někdo, na koho se můžeme spolehnout a obrátit, když cítíme, že by nám mohl pomoci. Partner chápe, že nemůže do všeho mluvit pořád. Jsou chvíle, kdy je potřeba mysl trošku pohladit a domluvit se s ní, že nyní není čas na její aktivitu, i když si jí velmi vážíme. Nyní je čas BÝT! (Jak si ze své mysli udělat partnera rozebírám v on-line programu 10 DNÍ S JÓGOU)

Řeknětě si NYNÍ v duchu třikrát za sebou: JSEM TADY, JSEM TADY, JSEM TADY.

Říci to nestačí, tak ještě jednou, prožijte naplno sílu a kouzlo toho, že jste tady.

Jsem ve svém těle přítomna

Foto by Kristopher Allison, Zdroj: www.unsplash.com

Co krásně pomáhá, je jóga nebo jakýkoli jiný VĚDOMÝ pohyb.

Zážitek “JSEM TADY” se totiž úzce pojí k tělu. Všimněte si, že tělo je vždy TADY. Naše úžasné tělo je vždy přítomné. Nikdy nemůže odlétnout do minulosti, ani do budoucnosti. Je přítomné. Pokud tedy budu plně vnímat své tělo, budu také já v přítomnosti.

Anglicky se přítomnost řekne PRESENT = DÁREK. Každou chvíli svého života dostávám nádherný dárek – své bytí. A není to jen otázka slušnosti se na dárek alespoň podívat :-), je to otázka životní spokojenosti nebo nespokojenosti. Pokud svůj život prožiji, aniž bych kdy byl/a v něm (místo ve své analytické mysli), bude mě to nejspíše dříve či později mrzet. Tolik dárků, na které jsem se ani nepodíval/a, jen jsem je nechal/a za sebou bez povšimnutí. A za cenu čeho? Urputného přemýšlení, jak udělám to a jak zařídím ono.

Přítomnost je dar

Foto by Mira Bozhko, Zdroj: www.unsplash.com

V přítomnosti neexistuje strach a pokud nemám strach, jsem svobodná bytost! Nechť zažíváte tento pocit plné svobody co nejčastěji. Nechť je Váš život plný vědomé přítomnosti a této nádherné svobody.

Neboť to je naše podstata!

Nádherný den.

Judita

„Pokud žije člověk v plné přítomnosti, potom necítí strach, pouze svobodu a lehkost.“

Zaujal Tě tento článek? Zkus to začít žít…

Líbí se Ti naše tvorba?

Pokud nám svěříš svůj email, slibujeme, že Ti budeme posílat pouze zajímavosti z oblasti jógy a šťastného života. Email budeme posílat maximálně jednou za 7 dní. Z odběru se můžeš kdykoli odhlásit. U nás je Tvůj email v bezpečí.

Jsme šťastni, že jsi s Yoga life Happy life!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů