Jak se rozpouští tělesné a psychické zamrzlinky

1.6. 201828855x12

Všechno se vším souvisí.

Efekt motýlích křídel funguje precizně. Přenastavíš-li své vnímání světa jen o malý kousek, vše okolo Tebe se pohne. Je fascinující tento proces pozorovat. Přenastavit a sledovat, přenastavit a sledovat…. Jen takto můžeme změnit celý svět. Jen tehdy, budeme-li si hrát s vlastním vnímáním světa.

Tělesné a psychické zamrzlinky

Jóga, meditace a pranayama k uvolnění těla a mysli

Pojďme rozpouštět tělesné a psychické zamrzlinky

V tom, abychom v sobě něčím pohnuli, nám brání psychické a tělesné zamrzlinky. Používám slovo zamrzlinky proto, že nádherně vystihuje tmavá, nepohyblivá, zaseklá místa na našem těle a v naší mysli, které necháváme být, protože přeci “takhle to prostě je, takhle to mám, změnit to nejde”. Zamrzlé, tmavé, nepohyblivé, jako led. Jsou to ale přesně tato místa, přes která neprojdou svěží nápady, odvážné sny a lehkonohost naší dětské povahy. Proč si je tedy tolik pěstujeme?

Zamrzlinky se nám nechce rozpouštět kvůli tomu, že:

 1. vytváří pocit bezpečí
 2. protože máme pocit, že na ně máme právo
 3. protože máme pocit, že je to pravda
 4. protože vystoupit z komfortní zóny, tedy začít je rozpouštět, je aktivita oproti jemně zlenivělé pasivitě toho, když je prostě necháme být a hrdě je vláčíme každý den všude, kudy jdeme.

Možná to teď bude vypadat, že tedy potáhneme do boje proti zamrzlinkám, abychom se jich zbavili a aby se nám sny začaly plnit jako po másle. Zde pozor, to je past všech pastí! Bojem je nikdy, ale nikdy nerozpustíme, naopak, my je tím posílíme a potom se budeme celý život divit, proč se nám ty sny neplní a proč náš život není svěží.

Zamrzlinky zásadně přijímáme

Jóga a meditace k větší uvolněnosti v životě

Pracovat s přijetím na nejhlubší úrovni

Všimněte si, že když jste v upřímné radosti, jste uvolnění. Nemůžete se z něčeho radovat a přitom být ztuhlí. Proto na svých lekcích používám velmi důležitý trik. Vždy, když narazíme na zamrzlé místo, nabádám všechny na lekci, aby si v duchu řekli: “Vítej zamrzlinko, to je skvělé, že jsi tady, co mi chceš říct, já jsem připravena.”. Pokud toto uděláte upřímně, tak v jednom okamžiku ucítíte uvolnění, skutečnou flexibilitu, víc prostoru v sobě, větší lehkost a často také jemný úsměv na tváři.

Zamrzlinky mají svá poselství

Hluboká jógová moudrost

Vidět, vnímat poselství svého těla a své mysli

To, že něco existuje, vždy něco znamená. Tímto se vracíme na začátek článku. Vše se vším souvisí. Budeme-li používat racionalitu, abychom souvislosti odkryli, daleko se nedostaneme.

Souvislosti se odkrývají ve chvílích úplného uvolnění, přítomnosti, vnitřního klidu a odkrývají se samy.

Přicházejí k nám. Budu-li se snažit analyzovat, proč mě někde něco táhne, budu-li hledat viníka (osobu, událost…), jsem ve své omezené lidské mysli a unikají mi souvislosti, které se nacházejí daleko za hranicemi logiky. Rozdíl poznáte tak, racionální souvislosti se většinou necítí dobře. Způsobují pocity vzteku, obviňování sebe nebo ostatních, frustrace a potřeby okamžitě něco začít měnit. Souvislosti, které k nám přicházejí shůry, jsou vždy vlídné a přátelské. Poselství svého zamrzlého místa, tedy smysl jeho existence poznáte tak, že až k Vám přijde, budete naplněni láskou a soucitem k sobě, ke svému tmavému místu, ke svému tělu, ke své mysli, ke svým rodičům, ke všem. Nebudete se o to muset snažit, prostě to tak bude.

Uvolnění do vlídnosti a Lásky s jógou

Vlídnost, laskavost a naplnění se láskou je základ šťastného života

Fyzické zamrzlinky

Fyzické zamrzlinky jsou snadno identifikovatelné. I když zde je nutné zmínit, že i jim se často vyhýbáme. Chodíme do ásan stále stejným způsobem, neobjevujeme nové úhly a tudíž určitá místa na těle zůstávají tmavá. Nastavujeme se v ásaně tak, abychom cítili co nejméně. Můžeme to udělat také úplně jinak:

 1. V každé ásaně se nejdřív zastavit a pozorovat sebe. Co cítím? Co ke mně přichází?
 2. Potom se v ásaně trošku pohnout, velmi jemně, pouhé piďi pohyby, abychom rozbourali stereotypní vzorce toho, jak pracujeme se svým tělem. To, co se někdy objeví, je prostě bombastické. Nový úhel, nový prostor, možná i nová zamrzlinka, která pro mě má své poselství, širší obzor, větší uvolnění v těle, větší napojení na tělo… Radost z vývoje.
 3. Jakmile objevím tělesnou zamrzlinku, místo, kde je to tmavé a ztuhlé, zaraduji se a potom používám tyto tři klíče, k jejich rozpuštění:

Dech

Pohyb

Zvuk

Psychické zamrzlinky

Tyto mršky se odhalují malinko obtížněji, nicméně dají se najít a jejich rozpuštění má obrovský dopad na náš život. Objevíte je díky názorům, které máte a které se jeví jako oprávněné, potvrzené, které jsou zkrátka pravda, ALE necítí se dobře. Chtěla jsem vyjmenovat pár příkladů, ale začala jsem se hned cítit hůř, tak je raději nebudu dál energeticky podporovat :-). Určitě víte, co mám na mysli. Jde většinou o názory ohledně opačného pohlaví, státu, jídla, peněz, vlastního těla…

Pokud Vás napadne nějaká negativní myšlenka dejme tomu ohledně Vašeho těla a zároveň Vás napadne: “Ale to je přece pravda! S tím nic neudělám!”, tak to je přesně ono!!! Ztuhlé místo jako vyšité. Představte si tmavé, zkažené, nehybné místo, které v sobě dobrovolně nosíte jen proto, že je to pravda.

Zamyšlení:

Chcete mít pravdu nebo chcete být šťastní?

Psychické zamrzlinky můžete také identifikovat tím, že se porozhlédnete okolo sebe v oblasti, kde se Vám ne a ne splnit Váš sen. Tam ta zamrzlinka určitě bude, jinak by Váš sen byl už splněný.

Tady připomínám, že je to Vaše zamrzlinka, máme to ve svých rukou, rozhodně jí nerozpustíme tím, že budeme vinit cokoli, co je mimo nás (osobu, událost). A také ještě připomínám, že poselství zamrzlinek je vždy vlídné a láskyplné, pokud tedy dojdete k pocitům sebe obviňování, také to nebude to pravé ořechové.

Díky zamrzlinkám a díky nepříjemným pocitům, které je doprovází, víme, že je třeba v sobě něco přenastavit. Jinak bychom to prostě nevěděli. Zamrzlinka říká:

“Podívej, jaké schéma v sobě máš, vůbec Ti neslouží ke splnění Tvých snů, není důvod ho v sobě mít. Já zmizím, jakmile přesmykneš na nové schéma, takové, které je v souladu s Tvým přáním.”

Největší vlídnost, přátelství, laskavost, láska…

Flexibilita těla je uvolnění prostoru v sobě

Psychické a tělesné zamrzlinky spolu souvisí. Vše spolu souvisí. Tímto se opět vracíme na začátek článku. Efekt motýlích křídel je vždy tady. I teď, když čtete tato slova, tak funguje. Pokud začneme myslet trošinku jinak, uvolníme se více ve svém těle, stačí o píď, tak potom …

Svět je naším odrazem. Ať se Vám líbí, co vidíte!

Objímám s největší Láskou a Úctou!

Judita Berková a její jóga
Jóga a pozice slunečních hodin
Pozice slunečních hodin: tak, jak to mám nastavené uvnitř sebe, tak ukazuje moje tělo, kolik je hodin…

Jógová praxe na rozproudění energie zdarma

Komentáře
 1. Dana napsal:

  Dakujem za krasny clanok a mudre slova. Paci sa mi nazov „zamrzlinky“. Mam ich vela. Psych. aj fyz.. No nikdy ma nenapadlo pozriet sa na ne pozitivne.

  • Judita napsal:

   Milá Dano, tak to je skvěléééé, že jste otevřená novému pohledu! Mám obrovskou radost! Ať se máte krásně a ať Vás rozpouštění tělesných zamrzlinek baví! Objímám s velkou úctou! J.

 2. Dita napsal:

  Juditko, jak pokaždé se usmívám, mám radost a čerpám z Tvých nalezených hlubokých, hrozně jednoduchých, pravdivých pravd. Jsem z toho nadšená a dovoluji s víc. Mám čistou radost – jako vždy z celého srdce nejupřímněji – děkuji, děkuji, děkuji.

  • Judita napsal:

   Dituuuuuu, Ty moje vzácná!!!! Děkuju Ti za nádherný komentář! Teď se usmívám já od ucha k uchu!!!! Objímám Tě!!!!! J.

 3. Monika napsal:

  Vľúdna a láskyplná zamrzlinka tak toto som ucítila práve nedávno, keď som prestala bojovať s niečím vo svojom živote a vpustila som vedome do tohto priestoru radšej lásku, pretože je lepšia než snaha o niečo, čo dlhé roky akosi nejde. Veľké Ďakujem Juditka. S láskou Monika

  • Judita napsal:

   Moniiiiii, to je nádhera!!! Mám největší radost! Moc děkuju za krásný komentář! Naplňovat se Láskou! To je překrásné! Klobouk dolů! Objímám moc a moc!!!! J.

 4. Liduska napsal:

  Dobrý den Judito, moc hezky článek. Jen by mě zajímalo jak na zamrzlinku, která skrývá odchod milovaného partnera se ženou o 15 let mladší než jsem já, která má narozdil ode mne titul a hodně slušně placenou práci. A navíc to byla naše společná kamarádka. Děkuju za odpověď.

  • Judita napsal:

   Dobrý den milá Liduško, moc děkuji za komentář. Cítím, vnímám, co chcete říct. Je skvělé, že jste se rozhodla nezůstat v pozici oběti a že jste připravená využít všeho, co se Vám stalo, jako odrazový můstek k obrovskému růstu, k návratu ke své síle a k naplnění svých snů. Vše pracuje pro nás. Na svou zamrzlinku buďte vlídná. Je tady pro Vás. Moc a moc Vám ve všem držím palce! Jste skvělá! Judita.

 5. Antonín napsal:

  Milá Judito,tak jsem náhodou narazil na Tvé články a nějak jsem hned dostal lepší náladu.Takze díky za ně.Antonin.

 6. Marcela Pomajbikova napsal:

  Milá Juditko, děkuji za velmi moudrá a pravdivá slova. Je užasné co jóga dokáže. Jste toho důkazem 😊. Velkou inspirací pro mnoho lidí. Kéž jsme mi lidské bytosti takto plni lásky,radosti a lehkosti. Děkuji Marcela

  • Judita napsal:

   Ah vzácná Marceliiii, děkuji z celé své bytosti za přenádherný vzkaz. Úplně mě tady zahřál na srdci. Jste úžasná, děkuji za to, že rozdáváte Lásku. S velkou úctou, Judita.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů