POSELSTVÍ ÁSAN: Prkno – zacítit svou vnitřní sílu

1.8. 20175216x0

V předchozích dílech seriálu „Poselství ásan“ jsme mluvili o umění otevřít se životu (půlměsíc) a ochotě rozorat staré vzorce chování a zasít semínka toho, co chci ve svém životě ze všeho nejvíc (pluh). Nyní je načase se podívat na ásanu, kterou ženy nemívají v oblibě, ale která skrývá obrovské poselství, jak pro ženy, tak pro muže. Podíváme se na PRKNO. Díky této ásaně můžeme zacítit rozdíl mezi skutečnou vnitřní hlubokou sílou a povrchovou sílou, na kterou se zbytečně často v životě spoléháme.

Nosíme v sobě obrovský zdroj toho, čemu říkám: SÍLA V LEHKOSTI (tedy nikoli v urputnosti a snažení se). Pozice prkna nás učí, jak tuto vnitřní sílu využívat jak na podložce, tak i mimo ni. Jak na podložce, tak v životě. Jdeme na to…

Díl třetí

PRKNO (v sanskrtu Utthita Caturanga Dandasana)

Máme v sobě obrovský zdroj síly v lehkosti

Mohli bychom této pozici říkat natažený prut na čtyřech :-). Představ si mladý proutek plný života. Je plný síly. Nemusí se o tu sílu snažit, nemusí posilovat své svaly, je pružný a je silný.

Autor: Mari Lezhava, www.unsplash.com

Je totiž spojený se životem, on sám je život.

To slovíčko “je” je zde velmi důležité. Stačí být, ta síla je v nás. Utthita Caturanga Dandasana nás vede k tomu, jak začít tuto sílu ze zdroje využívat každý den. Jak nezůstávat na povrchu a spoléhat se na svaly, ve kterých energie brzy dojde.

Naše tělo dokáže mnohem víc, než od něj očekáváme.

Stačí se tělu neplést do cesty a nepochybovat o něm. Tělo je samo o sobě napojené na zdroj, jako ten proutek, nemusí se snažit, stačí mu “jen” být a má k dispozici tolik síly, kolik si často neumíme ani představit. Utthita Caturanga Dandasana nám dává na výběr. Buď mě budeš rvát svaly a urputným chtěním být co nejlepší a potom neobstojíš velmi dlouho, začneš se klepat a budeš mít pocit, že už to nezvládneš, A NEBO… A nebo se napojíš na opravdovou sílu, na tu vnitřní sílu, budeš dechem, budeš energeticky růst nahoru a potom ve mně najdeš hluboký klid, protože konečně zažiješ to, že nevyčerpatelný zdroj síly máš v sobě.

Mír zaplaví Tvou mysl. Konec soutěžení a dosahování výsledků, nastává doba míru, protože tu skutečnou sílu Ti nikdo nevezme.

V této ásaně dochází k harmonii s rozumem. Zažila jsem to velmi intenzivně, když jsem minulý rok strávila celý den (a půl noci 🙂 ) na Yoga Sensation. Konverzace mezi mým rozumem a mou vnitřní sílou probíhala asi takto:


Rozum: Jóga od 9:00 – 23:30? To asi těžko. Užiješ si pár lekcí a pak půjdeš domů. 

Vnitřní síla: Mohli bychom to alespoň zkusit. Třeba to půjde. 

Rozum: To těžko, většina lekcí bude dynamických (vinyasa, vinyasa flow apod) ale když myslíš…


Zkusili jsme to a ten zážitek je ve mně dodnes. Mé tělo (využívajíc vnitřní sílu) v lehkosti zvládlo všechny lekce. S krátkou přestávkou na lehký oběd a večeři jsem praktikovala celý den, od rána až do půlnoci. Přiznávám, že jsem v závěrečné meditaci, která začínala ve 23:00, usnula slastným spánkem 🙂 🙂 🙂 .

Na cestě domů se můj rozum objímal s mým tělem, vnitřní sílou, duší, prostě jsme všichni slavili. Protože jsme na vlastní kůži zažili to, že člověk dokáže mnohem, mnohem víc, než si myslí!

Objímám Tě! Nechť je Tvůj den plný Tvé vnitřní síly.

Judita

Vnitřní síla na yoga sensation


A pokud si chceš na svou vnitřní sílu posvítit trošku víc zblízka, vyzkoušej online program 10 DNÍ S JÓGOU, jehož součástí je právě také focus na VNITŘNÍ SÍLU. Pokud Tě zajímají bližší informace, klikni na obrázek:

Vnitřní síla v programu Deset dní s jógou

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů