POSELSTVÍ ÁSAN: Bojovník – být uvolněný ve své síle (hrdinství a přátelství)

12.8. 201732518x8

Bojovník – ten, který je odvážný, narovnaný a nemá strach

Poselství ásan: díl čtvrtý

jóga, ásana, dech

Bojovník tři: moudrost a hloubka

Pokaždé, když se plný sál postaví do pozice bojovníka, jde cítit ve vzduchu síla.

V tu chvíli v sobě probouzíme virabhadru, HRDINU A PŘÍTELE.

Pokud jsou plně procítěny, mají všechny tři jógové pozice bojovníka obrovský dopad na náš život. Postavím-li se do bojovníka (zkuste hned teď jakoukoli variantu), ucítím energii síly, odhodlání, koncentrace a bystré mysli. Bojovník je ten, který ví, proč je zde a nemarní čas ničím jiným, než naplní svého poslání.

jóga, ásana, bojovník

Bojovník je ten, který ctí sám sebe

Tato energii je natolik silná, že by by lehce mohla sklouznout k představě boje, násilí a snažení se. To by byla obrovská chyba a celá ásana by ztratila své kouzlo. Bojovník není násilník. Je to vznešený člověk, který ctí sám sebe a ostatní. Je to ten, který nemá strach žít naplno a tak se pohybuje s uvolněností krále, který ví, že se mu vše splní.

Ano, bojovník dokáže také seknout, protože součástí jeho cesty je čistit a ničit pouta, která svazují. Toto činí bez negativní motivace, jeho konání vychází z hlubokého pochopení souvislostí vlastního života. Bez odsuzování, závislostí a beze strachu.

jóga, jak na bojovníky, virabhadra

Variace bojovníka 3 – rovnovážný bojovník

Bojovník se dokáže také uklonit. Svým ukloněním neztrácí ani špetku své důstojnosti, uvědomění a nezávislosti. Tím, že se ukloní, přibližuje svou hlavu k zemi, ze které vzešel a ze které čerpá oporu.

bojovník, virabhadra, ásana, jóga, yoga

Pokorný bojovník

Pojďme se na Bojovníka podívat více do detailu:

Element Vira – Hrdina

Hrdina je ten, který si volí každou svou myšlenku, slovo i čin. Hrdina je ten, který drží svůj život ve svých rukách, ví, že ho tvoří on sám, nemá zapotřebí ztrácet energii obviňováním druhých lidí nebo okolností. To, co se děje, si zvolil sám a tak dokáže sám změnit vše, co mu neslouží. Necítí strach. Strach je přítomen jen tehdy, necháme-li svou myslí cloumat vnější “pravdy”. Bojovník své mysli dává řád a naplňuje ji tím, o čem je přesvědčen, že ho posouvá na jeho cestě plnění svého poslání.

Hrdina svůj život vytváří vědomě, s koncentrací, odhodláním a odvahou.

jóga, ásana, bojovník

Bojovník – hrdina


Element Bhadra – Přítel

Zásadní je laskavost vůči sobě. Než-li se bojovník pouští do přátelství s okolním světem, ujistí se, že je přítelem sám sobě. Pouze je-li přítelem sám sobě, je-li laskavý sám na sebe, může být laskavý i na ostatní. Čisté přátelství s kýmkoli druhým vychází z přátelství, které chovám vůči svému tělu, své mysli a svým snům. Bojovník je přítel sám sobě a tak může být přítelem i pro ostatní.

Bojovník jako přítel vychází ze sebe-přijetí.

Čisté sebe-přijetí se všemi odlišnostmi a podivnůstkami umožňuje přijetí všech variant, které vidí okolo sebe. Bojovník-přítel nemusí ztrácet energii bojem proti něčemu, co je jiné. Jeho energie je vzácná a proudí pouze směrem, který si on sám zvolí a který je tvůrčí ve smyslu naplňování jeho snů.

jóga, přátelství

Bojovník – přítel


Bojovník jedna – uvědomění

Bojovník jedna povstává ze země a dívá se k nebi. Stává se pojítkem mezi zemí a nebem a prodýchává jednotu. Naplňuje sílu paradoxu toho, že cítí svou jedinečnost a zároveň cítí, že je součástí všeho (tento dech často praktikujeme na mých lekcích).

Bojovník jedna, jóga, ásana

Bojovník 1 – vědomí jednoty


Bojovník dva – zacílení

Bojovník dva je ten, který si plní své sny. Svůj pohled míří přes svou přední paži a prostředníček do dálky, kde vidí, jak se k němu všechny jeho sny přibližují. Zůstává klidný a vnitřně uvolněný, protože ví, že nemusí s námahou kontrolovat okolnosti, bát se a být netrpělivý, svou vnitřní uvolněností a vědomým fokusem myšlenek k němu všechny sny tečou jako řeka.

jóga, ásana, bojovník

Bojovník 2 – plním si své sny


Bojovník tři – rovnováha a činy

Bojovník tři je projevem vnitřního klidu, moudrosti a rozvahy. Z hlubokého uvědomění si souvislostí vlastního života dokáže rozhodnout, kdy je vhodný čas seknout. Ano, tento bojovník je velmi mocný a pro některé se může zdát nebezpečný, protože se nebojí odpoutat od všeho, co mu na jeho cestě neslouží. Jeho činy jsou motivovány porozuměním, nikdy ne záští nebo strachem.

jóga, dech, ásana

Variace bojovníka 3 – letící bojovník

Bojovník tři ctí svou vnitřní rovnováhu a pro její zachování se nebojí odejít, odseknout, pustit.

Bojovník tři cítí hlubokou úctu k životu jako k neustálému pohybu a tak změna je vždy jeho přítel.


Vyzkoušej si bojovníky hned teď: video Yoga life Happy life

Jak na bojovníky

Pozice bojovníka v sobě nese ještě další moudrost. To nejzákladnější jsem právě popsala, ale to, co je nejdůležitější právě pro Tebe, nejde nikde přečíst, musíš to zažít. Není na co čekat, pusť se do toho ještě dnes.

A pokud Tě to bavilo,

nauč se naslouchat šepotu každé asány…

S Láskou a hlubokou úctou, Judita

Chci slyšet poselství ásan:

meditativní přístup k józe

Online program POSELSTVÍ ÁSAN

Dělat ásany správně? Nebo je naplno prožívat?

Komentáře
 1. Kristína napsal:

  Krásne 🙂 Konečne jógový prístup ako má byť

 2. Gabriela napsal:

  Krásné a jasné.S jógou začínam a tohle mě fakt vzalo. Děkuju moc krásné. ?

  • Judita napsal:

   Tak to je nádhera! Mám velkou radost, že začínáte s jógou! 🙂 🙂 🙂 Děkuju za krásný komentář!

   • VítrVeVlasech napsal:

    Tak myslím, že jsem se zamiloval.. 🙂 moc hezky provedeno a popsáno.. se zaměřením na podstatu a s citem pro detail.. video jsem si musel pustit víckrát.. z celého článku i cvičení sálá energie, ale i pokora.. balím si batůžek a jdu ven cvičit bojovníka..

 3. Veronika napsal:

  Děkuji !!! Nádherně vysvětleno a popsáno, jsem lektorka jógy a vzalo mě to u srdce 🙂 Namaste

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů