Není síla jako síla

17.6. 20174636x0

Když se řekne “power-jóga” většina lidí si představí posilování těla, takový “work-out”. Málokdo už ví, že ono slovo “power” zde neznačí tělesnou sílu, ale sílu vnitřní.

Zdroj: Pexels.com

Ta skutečná “power” totiž vyvěrá zevnitř a skrze svaly “pouze” prochází.

Pokud jdu na jógu a začnu to vše rvát tou silou, kterou jsem zvyklá/ý používat běžně, když například nesu těžkou tašku nebo dělám kliky, za chvíli se celá/ý rozklepu. Ve svalech totiž síla může dojít a také rychle dojde.
Mohu to udělat jinak. Mohu se na chvíli přestat vnímat jako fyzická bytost a zaměřit se na svůj energetický zdroj.

  • Odkud to všechno pramení?
  • Kde je můj zdroj?
  • Kdo vlastně jsem?

To jsou otázky, které si pokládám na začátku každé své jógové praxe a s každým výdechem se nořím hlouběji a hlouběji do své podstaty. Je to velmi příjemný proces a jeho výsledkem je zvnitřnění – obrat dovnitř – v sanskrtu pratjahára. Díky ní mohu při praktikování “silových” ásan jako je prkno nebo loďka využívat svůj vnitřní zdroj.

Zvnitřenění je první krok.

Zdroj: Pexels.com


Musím udělat ještě dvě další velmi důležité věci. Musím zatlačit do toho, co se právě z mého těla dotýká země (dlaně, chodidla, sedací kosti…) a odtlačit se nahoru, mít pocit vzletu, tahu nahoru. Často tomu říkám také opak takové té běžné denní “rozplizlozti”, kdy jde naše energie dolů, je puštěná a padá.
Zkuste si to třeba ihned. Stačí se postavit, uvědomit si svá chodidla a od nich vyrůst, jakoby vyletět směrem nahoru. Okamžitě se Vám narovná páteř, zpevní střed těla, otevřou ramena. Nemusíte na to všechno ani myslet, stačí ten tah nahoru.

Zdroj: Pexels.com


Třetí klíč k otevření vlastní vnitřní síly spočívá v dechu. V ásaně, která vyžaduje mou sílu, nemohu být primárně s tělem, ve hmotě, musím být se svým dechem – s lehkou energií. Vzduch – dech nadnáší. To souvisí se zmiňovaným tahem nahoru. Spojením dechu a onoho tahu nahoru ve Vás probudí vnitřní sílu. Budete mít pocit, že vlastně ani nejste na zemi, že na Vás nepůsobí gravitace. Je to nádherný pocit!

V tu chvíli budete vědět, že vnitřní síla existuje a že je krásné ji používat.

Jak na podložce, tak v každodenním životě.

Zdroj: Pexels.com


Tuto jógovou moudrost lze používat i mimo podložku. V tom spočívá hlavní filozofie Yoga life – Happy life. Jóga je způsob myšlení, je to styl života. Pokud budu kráčet svým dnem vědoma/ý si sám sebe (pratjahára), s oním nadlehčením (tah nahoru) a s dechem, který jakoby proudí skrze každou buňku těla, potom nejen mé vyzařování, ale i mé zážitky budou fascinující.

  • Kolem sebe budu šířit auru vnitřní síly.
  • Budu vědět, že mám svou vnitřní kotvu.
  • Budu vědět, kde je můj střed, kde je můj zdroj.
  • A jen tak mě něco nerozhází.
  • A pokud ano, budu rychle vědět, jak se vrátit zpět k sobě.

Nechť Vám to jde krásně od ruky.
Objímám s Láskou a Úctou
Judita

Jóga a vědomý dech v každodenním životě

Foto: Tina Radnic


Líbil se Ti tento článek?

Pojďme toto a mnohem více praktikovat společně v on-line programu 10 DNÍ S JÓGOU.

Je jedno, kolik Ti je let, je jedno, jestli jsi muž nebo žena, je jedno, jestli jsi jógu nikdy nedělal a nebo jí děláš každý den. Záleží pouze na jedné věci a to je chuť a ochota. Mám chuť se do toho pustit a začít vnímat své tělo jinak, začít žít v přítomném okamžiku a začít si svůj život užívat.


Jóga je především práce s energií. Je to psychická práce, která se projevuje na tělesné úrovni. V programu Vám ukážu, o kolik je tento přístup příjemnější, lehčí a hravější, oproti klasickému work-outu.
DESET DNÍ S JÓGOU


On-line program, který Ti provede deseti jógovými sestavami, které jsou tématicky rozdělené (světlo, lehkost, vnitřní síla, vnitřní klid, plynutí, flexibilita, smích, vděčnost, svoboda, vitalita) a poté Tě naučí, jak jógovou moudrost používat v každodenním životě.

Moc se na Vás těším.
Judita

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů